Zabłocka studio

  • o mnie
  • portfolio
  • współpraca
    • oferta
    • Jak powstaje projekt?
  • Zainspiruj się
  • Kontakt

Meble wykończone ogniem

powrót do listy
Zastosowanie ognia w celu odnowienia, obróbki czy wykończenia mebli staje się coraz popularniejszym, chociaż wciąż jeszcze dosyć kontrowersyjnym pomysłem w świecie designu.

W ten nowatorski sposób światowi projektanci zastępują piłę czy dłuto naturalnym żywiołem, który rzeźbi niepowtarzalne kształty płomieniem. Krótkoterminowa obróbka termiczna przeprowadzona w wysokiej temperaturze pozwala na uzyskanie fenomenalnej faktury i i wyjątkowego koloru drewna.
 

 

 
pinterest.com h.jpg5
 
pinterest.com h.jpg4
 
kol 12 rippe
pinterest.com hźródło
 
Konfrontację naturalnego materiału jakim jest drewno oraz siły ognia obserwujemy w kolekcji mebli Ausgebrannt („Wypalone”) belgijskiego projektanta Kaspara Hamachera. Stołki o nietuzinkowych kształtach powstają z pniaków, na których umieszczane są mniejsze płonące drewniane elementy „rzeźbiące” nogi mebli. Artysta uzyskuje w ten sposób niezwykły efekt estetyczny.
 
kol2
kasparhamacher.b tr6źródło
 
Wspaniałą linię nowoczesnych mebli wykonanych z naturalnego litego drewna, które dzięki procesowi palenia uzyskały bogate, unikalne wykończenie w postaci zwęglonej warstwy zewnętrznej prezentuje Andrianna Shamaris. Każdy element kolekcji Triple Burnt poddawany jest trzykrotnemu opalaniu za pomocą palnika, szlifowany, a następnie poddawany specjalnemu procesowi nadającemu matowe wykończenie powierzchni. Zachwycający, unikalny efekt elegancji a zarazem nowoczesności nie jest możliwy do osiągnięcia przy użyciu standardowych barwników i materiałów wykończeniowych do drewna.
 
kol 7źródło
 
Nowoczesne podejście do rzemiosła, precyzyjny dobór materiałów ale również miłość do tradycji niekwestionowalnie da się zaobserwować w twórczości Michaela Morana oraz Celii Gibson. Pozornie zwykły kawałek drewna w ich rękach staje się funkcjonalnym dziełem sztuki. W ich twórczości najważniejsze jest drewno jako najważniejszy materiał, a przede wszystkim jego niesamowite właściwości. Jak sami twierdzą, meble przez nich tworzone (między innymi ze zwęglonego w tradycyjnych piecach drewna) to poszukiwanie równowagi pomiędzy formą i funkcjonalnością, odkrywanie interakcji matury i sztuczności. Piękny głęboki czarny kolor uzyskany dzięki obróbce termicznej nadaje niepowtarzalny charakter, a przede wszystkim w zaskakująco piękny sposób eksponuje strukturę drewna.
 
kol 3
kol5źródło
 
Piękno i niepowtarzalność spalonego drewna fascynuje również holenderskiego designera Maartena Baasa.
 
kol 8
kol9źródło
 
Wyjątkowa faktura uzyskana przez zwęglenie to również znak rozpoznawczy mebli Camillo Vanacore’a, włoskiego projektanta. Ogień jest jednym z elementów, który determinuje jego twórczość o czym świadczą nie tylko „spalone meble”, ale między innymi innowacyjne projekty kominków.
 
kol 11źródło
 
Grube pniaki, poskręcane konary, wiotkie gałęzie – to główne obiekty zainteresowania utalentowanych designerów  Franka Lefebvre’a i Thomasa Bastide’a. Zwęglone, połączone z metalem, szkłem lub tworzywem sztucznym tworzą nowoczesne, surowe a zarazem pełne „życia” i elegancji dzieła sztuki.
 
kol 13
kol14źródło
 
Niezwykłą, kultową kolekcję wykonaną ze spalonego drewna wzmocnionego żywicą epoksydową stworzył ukraiński projektant Jarosław Galant. Udowadnia, że zwęglone drewno daje nieograniczone możliwości, pozwala uzyskać uderzające efekty estetyczne. Ten młody ukraiński artysta przekracza granicę projektowania i pokazuje nam niesamowity design zwęglonych mebli w stylu klasycznego vintage.
 
abitant.com рр
kol 15źródło
Kwi 24, 2014admin
PURE STYLE – prostota i naturaCiasny ale własny – czyli domek dla malucha
Joanna Zabłocka

Telefon: + 48 600 198 850

Email: kontakt@zablockastudio.pl

najnowsze wpisy
  • Wnętrze, które przegląda się w lustrze…
  • Wabi – sabi – wnętrza nieidealne?
  • Lastryko / lastrico / terazzo – stary trend w nowym wydaniu
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies Więcej informacji